Armaturka

Wooden Web

Vernisáž

 | 26. 10. 2016 . 19:00 | Malá galerie

trvá do 10. 11.

Výstava představuje několikaletý projekt Wooden web, který je promyšleně budovaným komunikačním prostorem mezinárodního (komunitního) společenství lidí na pomezí umělecké, kurátorské a vzdělávací činnosti.

Základním motivem je metaforická představa společně budovaného dřevěného DIY modelu internetové sítě. Představou je, že dřevěná síť je nejpřirozenější cestou komunikace, na kterou lze díky velkému úsilí aktérů zavěsit objekt, setkat se a prezentovat své díla in situ.  Prvky absurdní hry s domnělou, či skutečnou ne-funkčností budovaného systému, či možností jeho kvazi-funkčního užívání, umožňují směřovat pozornost k obecným problémům fungování běžně užívaných komunikačních strategií. Spojujícím prvkem je zájem o spolupráci, procesovost, která probíhá přímo v jazyce umění a hledá jeho estetické vyjádření. Prozkoumáváním do detailu jejich systémů se vztahuje ke skutečnosti a tématům jako je rychlost, limity komunikace, internacionální opotřebovanost a komunikační patos a různé podoby akce v umění.

Wooden web je stále rozšiřující se skupina účastníků, kteří k sobě mají více či méně vzdálené vztahy. Rozrůstá se přibližně jednou za půl roku tím jednoduchým úkonem/aktem pro „wooden web“(v současné době má asi 120 aktivních členů).

Na výstavě jsou představeny práce irské skupiny a ukazuje na jednotlivé mechanismy fungování sítě. Projekty se vztahující k podstatě fungování „wooden webu“, kterým je motiv propojení ryze přírodních objektů s funkčními prostředky současné komunikace a výměny informací na dálku. Objevuje se zde video od Skype diction založené na přímé participaci obou účastníků „hovoru, opakování úkonů a postupu podle předepsaných pravidel, absurdní pokus o spuštění sítě (video WWW:CCCP), nebo adaptace masek z performativního představení od Josefa Daňka do prostředí východoirské pláže. Vizuální představu sítě vizuálně dokresluje houština a větve v soubor fotografií od Pavla Matouška.